Tutoriál Závit pro šroub

Úvod

Tento tutoriál je sbírkou technik pro modelování šroubových závitů ve FreeCADu. Tutoriál byl aktualizován pro verzi 0.19, ačkoli celkově vzato, postupy byly stejné již od verze 0.14, kdy byl původně napsán. Aktualizovaný obsah se zaměřuje na používání panelu nástrojů Workbench PartDesign.svg Part Design k vytvoření závitu. Byly přidány nové ukázky pro metodu 0 až 3.

V tradičních systémech CAD se modelování závitových šroubů, stejně jako vykreslování (renderování) tvarů, nedoporučuje kvůli značné zátěži na modelovací jádro. V klasických systémech nemusí být závit reprezentován přímo ve 3D prostoru, protože  může být naznačen s jeho požadovanými charakteristikami na 2D výkresu, který je posléze poslán do výroby. S popularizací aditivní výroby (3D tisk) se však nyní vyskytla skutečná potřeba vymodelování 3D závitu, aby jej bylo možné vytisknout přesně tak, jak byl navržen. A přesně o tom je tento tutoriál.

Hodně zde prezentovaných technik je shromážděno z různých vláken fóra:

  • Přehled technik modelování závitů
  • Vytváření zuávitu: Neočekávané výsledky

Podívejte se na užitečná videa:

  • Představení strategie návrhu šroubu bez běžně vyskytovaných problémů

Pamatujte, že tvar závitu spotřebovává hodně paměti a mít v dokumentu byť jediný závit může výrazně zvýšit jeho velikost, takže se doporučuje vytvářet závity pouze je-li to nezbytně nutné.

Metoda 0: Získejte ho z knihovny součástek